Forumul comunei Dumbravita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Fabrica de avioane
Propuneti subiecte EmptySam Aug 07, 2010 1:35 am Scris de alexandra

» Blogul comunei Sisesti
Propuneti subiecte EmptyDum Mai 30, 2010 10:48 pm Scris de Admin

» Accident in 15 mai 2010 - implicata o soferita din Dumbravita
Propuneti subiecte EmptyMier Mai 19, 2010 6:06 am Scris de Admin

» In 18.05.2010 pe www.sindresti.nvn.ro au fost maxim 27 useri online
Propuneti subiecte EmptyMar Mai 18, 2010 10:14 pm Scris de Admin

» Duminica are loc Festivalul “Nu va uitati ca-s micut”
Propuneti subiecte EmptyMar Mai 18, 2010 9:00 pm Scris de Admin

» In 16.05.210 inundatii in Chechis (15 gospodarii inundate)
Propuneti subiecte EmptyLun Mai 17, 2010 5:30 am Scris de Admin

» Site-ul comunei Dumbravita promovat in ziarele Maramures
Propuneti subiecte EmptyMier Mai 12, 2010 6:07 pm Scris de Admin

» Facultatea....o necesitate ?
Propuneti subiecte EmptyVin Mar 19, 2010 2:59 am Scris de dani&florina

» Noutati pe site ul comunei
Propuneti subiecte EmptyJoi Mar 18, 2010 10:37 pm Scris de Admin

» Informatii...
Propuneti subiecte EmptyJoi Mar 18, 2010 10:31 pm Scris de Admin

» Propuneti subiecte
Propuneti subiecte EmptyJoi Mar 18, 2010 1:17 pm Scris de dani&florina

» Credeti ca este o idee buna acest forum ?
Propuneti subiecte EmptyLun Mar 15, 2010 9:55 pm Scris de Admin

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 29, Sam Sept 15, 2018 7:36 am
Propuneti subiecte Pageviews=1

Propuneti subiecte

3 participanți

In jos

Propuneti subiecte Empty Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Admin Mar Noi 03, 2009 9:30 pm

Cine doreste sa dezbata alt subiect fata de cele prezentate pana acum in acest forum poate sa o faca in aceasta sectiune.
Admin
Admin
Admin

Zodiac : Taur Mesaje : 181
Data de inscriere : 25/10/2009
Varsta : 46
Localizare : sindresti

https://dumbravita-mm.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Olimpia Joi Noi 05, 2009 8:38 am

cum se distreaza tinerii ... si cei din comuna noastra :d
Olimpia
Olimpia

Zodiac : Pesti Mesaje : 22
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 38
Localizare : Unguras
Stare de spirit : :)

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Olimpia Sam Noi 07, 2009 7:58 am

istoricul satelor din comuna (anul, prima biserica, prima scoala...)
Olimpia
Olimpia

Zodiac : Pesti Mesaje : 22
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 38
Localizare : Unguras
Stare de spirit : :)

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de dani&florina Vin Ian 08, 2010 1:26 am

Romania si Uniunea Europeana

De la 1 ianuarie 2007 romanii pot circula liber prin spatiul UE.
Stim oare ce este Uniunea Europeana? Care sunt obiectivele sale? Cum functioneaza? Ce s-a realizat pana in prezent?....

Uniunea Europeană
Un parteneriat economic şi politic unic încheiat între 27 de ţări democratice din Europa.

Obiectivele sale
Pace, prosperitate şi libertate pentru cei 498 de milioane de cetăţeni ai săi – într-o lume mai dreaptă şi mai sigura.

Cum funcţionează UE?
Pentru a realiza aceste lucruri, ţările UE înfiinţează instituţii care să conducă UE şi să adopte legislaţia comunitară. Cele mai importante dintre acestea sunt:
Parlamentul European (îi reprezintă pe cetăţenii Europei);
Consiliul Uniunii Europene (reprezintă guvernele naţionale);
Comisia Europeană (reprezintă interesele comune ale UE).

Ce s-a realizat până acum?
Comerţul şi călătoriile fără frontiere, moneda euro (moneda unică europeană), o alimentaţie mai sigură şi un mediu mai curat, niveluri de viaţă îmbunătăţite în regiunile mai sărace, acţiuni comune împotriva criminalităţii şi a terorismului, convorbiri telefonice mai ieftine, milioane de oportunităţi de a studia în străinătate …şi multe altele.

Statele membre ale UE

Austria,Belgia,Bulgaria,Cipru,Danemarca,Estonia,Finlanda,Franta,Germania,Grecia,Irlanda,Italia,Letonia,
Lituania,Luxemburg,Malta,Polonia,Portugalia,Regatul Unit,Republica Ceha,Romania,Slovacia,Slovenia,Spania,Suedia,Tarile de Jos,Ungaria

Sub prevederile articolului 7 al Tratatului de instituire a Comunităţii Europene, revizuit ulterior prin tratatele integrării europene, principalele instituţii comunitare sunt:

Parlamentul European, care reprezintă cetăţenii Uniunii Europene, şi care este ales prin vot direct de către aceştia
Consiliul Uniunii Europene (Consiliul de Miniştri), care reprezintă fiecare stat membru
Comisia Europeană, care reprezintă interesele generale ale UE
Curtea de Justiţie a Comunităţilor Europene, care se îngrijeşte de respectarea legilor europene
Curtea Europeană de Conturi, care verifică finanţarea activităţilor UE


Avantajele aderarii României la UE se pot imparti in trei mari
categorii:
• economice (crestere economica, cresterea nivelului de trai al
populatiei etc.),
• stabilitate politica si
• securitate.
Integrarea va avea efecte pozitive asupra modernizarii societatii
românesti in ansamblu, asupra imaginii externe a tarii, precum si asupra
vietii cetatenilor (de exemplu, libera circulatie a persoanelor).
Beneficiile economice sunt: cresterea economica, cresterea
investitiilor straine directe, crearea unor noi structuri de productie, care sa
permita fabricarea unor produse finite cu valoare adaugata mai mare si
calitate superioara, conform standardelor UE, protectie sporita a
consumatorilor, cresterea economiilor si investitiilor populatiei, micsorarea
fiscalitatii prin politici de impozitare mai relaxate, extinderea pietelor de
capital (noi fluxuri de capital, diversificarea produselor financiare),
dezvoltarea afacerilor si a sectorului privat, stimularea concurentei,
accesul pe piata muncii din statele UE, imbunatatirea substantiala a
standardului de viata al populatiei.

Accesul la fondurile structurale comunitare va da posibilitatea
României sa asigure o dezvoltare echilibrata a regiunilor, precum si o
dezvoltare rurala sustinuta, sa modernizeze infrastructura de transporturi si
de mediu, sa creeze noi oportunitati de ocupare a fortei de munca, mai
ales in mediul rural, sa promoveze politici sociale, care sa duca la
standarde de viata de o calitate superioara.

Credeti ca integrarea Romaniei in U.E. este sansa modernizarii pentru tara noastra? Ce parere aveti despre noile cerinte in mediul rural?

Astept comentarii din partea celor interesati.
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Admin Vin Ian 08, 2010 1:53 am

Suna frumos toate aceste avantaje pe care UE le ofera Romaniei dar asta doar in plan declarativ sau pe hartie pentru ca, concret, cu exceptia catorva lucruri situatia nu i chiar asa si din pacate, sincer, nu vreau sa fiu nici pro nici contra cu toate ca e un subiect foarte interesant, si ar insemna sa fiu destul de critic la unele asa zise "avantaje" pe care din pacate nu le vedem sau nu le simtim.
Admin
Admin
Admin

Zodiac : Taur Mesaje : 181
Data de inscriere : 25/10/2009
Varsta : 46
Localizare : sindresti

https://dumbravita-mm.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de dani&florina Vin Ian 08, 2010 3:10 am

Intradevar aceste avantaje, asa cum spui tu, nu se vad sau poate nu se simt, insa o parte din ele s-au concretizat: cresterea investitiilor straine ,banii alocati de la U.E. pentru innundatiile din 2008, Uniunea Europeana pune la bataie multi banii pentru modernizarea satelor, educatiei, transporturilor,sanatatii,etc. insa cei care nu isi dau interesul sunt cei care ne conduc.Uniunea Europeana ajuta Romania extrem de mult insa fondurile nu sunt bine administrate, aceasta e adevarata problema.
Cred ca unul dintre marile avantaje al integrarii noastre in UE este libera circulatie.

Cert e ca in Romania actuala nu exista dorinta reala de imbunatatire. Majoritatea progreselor s-au realizat pentru ca au fost impuse de necesitatea alinierii la normele europene.

Noua oamenilor de clasa medie nu ne aduce nici un avantaj insa celor din clasa politica consider ca le aduce destule beneficii.
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Admin Dum Ian 10, 2010 8:56 pm

Este clar ca nu exista dorinta de imbunatatire atata timp cat toata lumea fura iar cei din clasa politica sunt cei mai mari beneficiari a ceea ce inseamna ajutoarele de la UE.
Admin
Admin
Admin

Zodiac : Taur Mesaje : 181
Data de inscriere : 25/10/2009
Varsta : 46
Localizare : sindresti

https://dumbravita-mm.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de dani&florina Lun Ian 11, 2010 12:43 pm

Din pacate acestia sunt cei care.... ne guverneaza....
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de dani&florina Mier Ian 13, 2010 9:54 am

Ce asteptam de la integrarea Romaniei in Uniunea Europeana?

Sunt multe lucruri care ar fi trebuit schimbate cel putin pana acum ,din moment ce suntem membri ai Uniuni Europene :eliminarea saraciei, diminuarea nedreptatilor sociale si abuzurilor autoritatilor nationale, largirea orizontului de cunoastere al populatiei, cresterea calitatii vietii, modificarea sistemului de invatamant,etc............
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Admin Lun Ian 18, 2010 1:49 am

Din pacate aceasta criza ne-a „bagat” saracia si mai tare pe gat, in privinta cresterii calitatii vietii pare putin probabil ca in viitorul apropiat se va schimba ceva, in bine, la nivel de calitatea vietii, la ceea ce inseamna a o duce „decent”, imi pare rau ca trebuie sa ma repet dar eu, personal, sunt pesimist in ceea ce priveste expresia „sa o duci bine”….dar poate totusi ne vom trezi in al 12 lea ceas si se va schimba ceva...in bine.
Degeaba suntem membri UE daca se fura in continuare, coruptia e in floare (acum fac si versuri)…se dau oameni afara, etc.
Admin
Admin
Admin

Zodiac : Taur Mesaje : 181
Data de inscriere : 25/10/2009
Varsta : 46
Localizare : sindresti

https://dumbravita-mm.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de dani&florina Lun Ian 18, 2010 2:00 pm

Credeti ca vom adopta moneda euro mai devreme de 2014? Vom reusi sa indeplinim criteriile tratatului de la Maastricht pana atunci? Sau UE va inchide ochii si ne va baga oricum in zona euro (care presupune perioada obligatorie pana la adoptarea monedei unice)?
Cum e mai bine pentru noi? Sa adoptam Euro inainte de 2014 sau dupa? Suntem pregatiti, mai ales in momentele de criza prin care trecem si care nu stim cand se vor termina? Credeti ca modeda euro va ridica nivelul de trai in Romania???
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Admin Mar Ian 19, 2010 10:54 pm

sincer nu stiu daca romanii in general stiu ce implica o schimbare de moneda (eu personal nu stiu) pentru ca mass media de aici nu prea ne lamureste asupra acestui aspect, deocamdata.

personal consider ca vom adopta moneda euro putin mai tarziu decat 2014 , deoarece nu suntem si nu vom fi pregatiti economic atunci.

nu stiu daca ne va ridica nivelul de trai pt ca nici intrarea in UE nu ne-a "ridicat-o".
Admin
Admin
Admin

Zodiac : Taur Mesaje : 181
Data de inscriere : 25/10/2009
Varsta : 46
Localizare : sindresti

https://dumbravita-mm.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Admin Mar Ian 19, 2010 10:57 pm

nu stiu cum se vede acest lucru (schimbarea de moneda si nivelul de trai) din alta tara dar de aici nu se vede prea bine...si...desi imi pun si ochelarii ...tot asa o vad Razz
Admin
Admin
Admin

Zodiac : Taur Mesaje : 181
Data de inscriere : 25/10/2009
Varsta : 46
Localizare : sindresti

https://dumbravita-mm.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de dani&florina Vin Ian 22, 2010 4:45 am

De aici ,se spun si se cred multe despre Romania ,in general.
Spania vorbeste despre adoptarea monedei euro pe piata economica a tarii nostre cat si despre celelate tarii care inca nu au adoptato. Spania a trecut prin toate aceste etape foarte greu, mai ales populatia care a simtit schimbarea cel mai mult prin trecerea monedei peseta la moneda euro:cresterea preturilor, cresterea taxelor,cresterea pietii imobiliare,etc...cresterea salariilor prea putin..Multi dintre noi credem ca atunci cand salariile noastre vor fi platite in euro, ne va fi mai bine. Poate ca da, insa cresc toate celelate taxe, impozite si multe altele.
Oare noi suntem atat de europeni incat sa ajungem la acest lucru:moneda euro.
Celelalte tarii din Europa au fost si sunt in continuare conduse de parlamentarii care cat de cat se preocupa si de interesele tarii nu numai de interesele lor.
In situatia in care se afla in prezent tara noastra credca moneda euro e departe de noi,,,,
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Admin Lun Feb 01, 2010 6:39 pm

Nu am mai scris demult pe forum pentru ca, conexiunea de net de acasa este de la foarte proasta la extraordinar de proasta, oricum sunt asa de dezamagit de tot ce inseamna politica ca nici nu ma mai uit mai nou la acest gen de emisiuni, prefer orice altceva decat sa i vad cum se acuza, cum propun legi azi ca sa le schimbe maine, cum vorbesc cu nonsalanta despre disponibilizari si despre somaj, cum scumpesc toate de pe o zi pe alta, intr o singura fraza "CUM ISI BAT JOC DE NOI"....PUNCT.

Referitor la moneda euro , sincer, nu stiu prea multe pt ca nu se dezbat prea multe emisiuni despre acest lucru dar am impresia ca numai acest lucru nu ne lipseste pt ca automat ar urca toate preturile (asa cred eu acum, poate gresesc)...
Admin
Admin
Admin

Zodiac : Taur Mesaje : 181
Data de inscriere : 25/10/2009
Varsta : 46
Localizare : sindresti

https://dumbravita-mm.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de dani&florina Joi Mar 18, 2010 1:17 pm

Intradevar, situatia este destul de ingrijoratoare, mai ales tinand cont ca tineretul roman este de parere ca : "viitorul ţării e „negru”, traiul bun e în altă parte".
Pentru tinerii României, viitorul nu sună bine deloc. Mai pesimişti decât părinţii şi bunicii lor, majoritatea românilor sunt convinşi că ţara se îndreaptă într-o direcţie total greşită.
Nu demult am vizionat un sondaj realizat de o emisiune in care intrebaţi care sunt principalele trei probleme cu care se confruntă România de azi, tinerii au pus pe primele locuri chestiunile de ordin economic şi pe cele privitoare la nivelul de trai.
Criza economică, lipsa locurilor de muncă/şomajul şi corupţia sunt în topul grijilor tineretului.

O concluzie îngrijorătoare a acestui sondaj, în continuarea ten-dinţei din ultima perioadă, este că peste o treime din România tânără vrea să plece din ţară şi chiar să se stabilească în alt stat în următorii ani. Astfel, 28% au declarat că probabil vor pleca şi se vor stabili într-o ţară în care le va fi mai bine, iar 8% sunt foarte convinşi că vor face acest pas. Nici românii în vârstă nu se simt bine în ţara lor: aproximativ 16% din populaţia adultă intenţionează să părăsească ţara pentru a se stabili în altă parte . Concluzia: s-au saturat de Romania.
Tinerii din pacate care sunt viitorul Romaniei prefera sa emigreze pentru ceva mai bun. Insa exista si situatii in care multii tineri sau familii cu copii, sunt plecati peste hotare si care se complac in aceeasi situatie prin care trece Romania acum, dar prefera sa ramana deoarece nivelul de trai al tarii respective le ofera un nivel mai ridicat de viata. Exista cazuri fericite si nefericite, nu totii cei care sunt plecati peste hotare au reusit sa isi imbunatateasca nivelul de trai va spun sincer ca sunt romanii care traiesc mai rau datorita crizei care a afectat multe tarii nu numai tara noastra
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Propuneti subiecte Empty Re: Propuneti subiecte

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum