Forumul comunei Dumbravita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Fabrica de avioane
TINERETEA-comoara vietii EmptySam Aug 07, 2010 1:35 am Scris de alexandra

» Blogul comunei Sisesti
TINERETEA-comoara vietii EmptyDum Mai 30, 2010 10:48 pm Scris de Admin

» Accident in 15 mai 2010 - implicata o soferita din Dumbravita
TINERETEA-comoara vietii EmptyMier Mai 19, 2010 6:06 am Scris de Admin

» In 18.05.2010 pe www.sindresti.nvn.ro au fost maxim 27 useri online
TINERETEA-comoara vietii EmptyMar Mai 18, 2010 10:14 pm Scris de Admin

» Duminica are loc Festivalul “Nu va uitati ca-s micut”
TINERETEA-comoara vietii EmptyMar Mai 18, 2010 9:00 pm Scris de Admin

» In 16.05.210 inundatii in Chechis (15 gospodarii inundate)
TINERETEA-comoara vietii EmptyLun Mai 17, 2010 5:30 am Scris de Admin

» Site-ul comunei Dumbravita promovat in ziarele Maramures
TINERETEA-comoara vietii EmptyMier Mai 12, 2010 6:07 pm Scris de Admin

» Facultatea....o necesitate ?
TINERETEA-comoara vietii EmptyVin Mar 19, 2010 2:59 am Scris de dani&florina

» Noutati pe site ul comunei
TINERETEA-comoara vietii EmptyJoi Mar 18, 2010 10:37 pm Scris de Admin

» Informatii...
TINERETEA-comoara vietii EmptyJoi Mar 18, 2010 10:31 pm Scris de Admin

» Propuneti subiecte
TINERETEA-comoara vietii EmptyJoi Mar 18, 2010 1:17 pm Scris de dani&florina

» Credeti ca este o idee buna acest forum ?
TINERETEA-comoara vietii EmptyLun Mar 15, 2010 9:55 pm Scris de Admin

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 29, Sam Sept 15, 2018 7:36 am
TINERETEA-comoara vietii Pageviews=1

TINERETEA-comoara vietii

In jos

TINERETEA-comoara vietii Empty TINERETEA-comoara vietii

Mesaj Scris de dani&florina Vin Ian 08, 2010 12:36 pm

Tineretea -ne insoteste mereu in viata, sub forma de amintiri sau clipe ale prezentului ; este perioada care ne pregateste pentru viata, ne ofera momente de neuitat si ne formeaza un nivel de asteptari de la viitor.

Ceea ce este cu adevarat important este sa stim cum sa valorificam acest dar, putem sa-l folosim spre a realiza un scop constructiv sau il putem irosi.

In mod cert, conceptiile si atitudinile tinerilor din zilele noastre sunt total diferite fata de cele carora s-au format parintii si bunicii nostril. Pana la un anumit punct, acest lucru este normal, fiindca in cazul in care gandirea nu ar progresa, ar insemna intreruperea ciclului evolutiv.

Daca analizam modul in care motivul principal al omenirii –timpul- ordoneaza perioadele vietii, observam ca acestea sunt ascensional, de la minor la major.

Cel mai frumos, cel mai luminos nivel al vietii este adolescenta, care compune o mare parte a tineretii. Aceasta perioada in care omul e capabil sa se dedice aproape oricarui lucru avand menirea de a descoperi tainele vietii. Energie, elan, entuziasm sunt doar cateva dintre atributele unei tinereti sanatoase.

Este indicat sa construim in acesti ani minunati o temelie pentru viitor, dar sa nu uitam ca viata se scurge intr-un ritm alert si sa remarcam prea tarziu cu stupoare ca nu am acordat atentia cuvenita anumitor lucruri, la timpul potrivit.

Sa incercam sa ne indrumam sufletele spre o tinerete plina de sentimente, vointa si descoperiri !
In acest izvor al existentei, tineretea, regasim adesea cele mai placute clipe pe care le-am trait. Prima dragoste, privirile pe care le aruncam persoanei care ne precipita pulsul ne introduce intr-un univers care ramane vesnic in inima noastra.
Chair daca asistam la scurgerea ireversibila a timpului, trebuie sa pastram tineretea sufletului si sa ne indreptam spre ea ori de cate ori simtim nevoia.
Modul in care ne traim anii tineretii ne conduce pe intreg parcursul existentei si poate reprezenta un mic refugiu in perioadele in care simtim nevoia sa iesim din cotidian.
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum