Forumul comunei Dumbravita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Fabrica de avioane
Craciunul in Madrid EmptySam Aug 07, 2010 1:35 am Scris de alexandra

» Blogul comunei Sisesti
Craciunul in Madrid EmptyDum Mai 30, 2010 10:48 pm Scris de Admin

» Accident in 15 mai 2010 - implicata o soferita din Dumbravita
Craciunul in Madrid EmptyMier Mai 19, 2010 6:06 am Scris de Admin

» In 18.05.2010 pe www.sindresti.nvn.ro au fost maxim 27 useri online
Craciunul in Madrid EmptyMar Mai 18, 2010 10:14 pm Scris de Admin

» Duminica are loc Festivalul “Nu va uitati ca-s micut”
Craciunul in Madrid EmptyMar Mai 18, 2010 9:00 pm Scris de Admin

» In 16.05.210 inundatii in Chechis (15 gospodarii inundate)
Craciunul in Madrid EmptyLun Mai 17, 2010 5:30 am Scris de Admin

» Site-ul comunei Dumbravita promovat in ziarele Maramures
Craciunul in Madrid EmptyMier Mai 12, 2010 6:07 pm Scris de Admin

» Facultatea....o necesitate ?
Craciunul in Madrid EmptyVin Mar 19, 2010 2:59 am Scris de dani&florina

» Noutati pe site ul comunei
Craciunul in Madrid EmptyJoi Mar 18, 2010 10:37 pm Scris de Admin

» Informatii...
Craciunul in Madrid EmptyJoi Mar 18, 2010 10:31 pm Scris de Admin

» Propuneti subiecte
Craciunul in Madrid EmptyJoi Mar 18, 2010 1:17 pm Scris de dani&florina

» Credeti ca este o idee buna acest forum ?
Craciunul in Madrid EmptyLun Mar 15, 2010 9:55 pm Scris de Admin

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 29, Sam Sept 15, 2018 7:36 am
Craciunul in Madrid Pageviews=1

Craciunul in Madrid

In jos

Craciunul in Madrid Empty Craciunul in Madrid

Mesaj Scris de dani&florina Mier Ian 06, 2010 3:03 am

Publicul spaniol a avut posibilitatea sa cunoasca cele mai importante traditii si obiceiuri romanesti de Craciun si de Anul Nou in cadrul unei manifestari organizate, in 19 decembrie, la Institutul Cultural Roman de la Madrid.

Evenimentul si-a propus sa prezinte ceremonialul Sarbatorilor, al colindatului, tipurile de colinde si alte obiceiuri din aceasta perioada a anului precum plugusorul, cantecele de stea, teatrul popular, etc.

Prezentarea a continut si comentarii privitoare la originea cuvintelor colind si Craciun, la continutului textelor de colind, la mesajul religios si folcloric al acestora. Lucrarea cu titlul "Sarbatoarea dintre ani. Mistere, datini si ceremonii romanesti" a pus in evidenta originea, traditia si obiceiurile pastrate de-a lungul anilor precum si varietatea manifestarilor ce au loc cu aceasta ocazie.

Aceasta prezentare s-a incheiat cu proiectia a doua filme-documentar despre obiceiurile si traditiile romanesti de Craciun ("Colinde din Maramures" si "Sarbatori de iarna") unde au fost ascultate cele mai reprezentative colinde si cantece de iarna ale romanilor.

Scopul celor care au initiat acest proiect a fost de a-i face pe romanii plecati de acasa sa se simta mai aproape de cei dragii organizand un concert de colinde.

Atat romanii cat si spaniolii s-au bucurat de acest concert extraordinar de colinde si de proiectia filmelor, pentru unii aduceri aminte -pentru altii descoperirea de traditii noi.

Indiferent in ce colt de lume te afli spiritul sarbatorilor e mereu in sufletul romanului. Pentru multi dintre noi aceste momente sunt triste aducandu-ne aminte de copilarie, de colinde,de mirosul cozonacului facut in cuptor si de multe altele.

Multa sanatate, fericire si un AN Nou fericit tuturor!!! Felicitarii administratorului pentru acest site, care aduce bucurie si sentimente de nostagie celor care il viziteaza!!!!!! Craciunul in Madrid Icon_santa Craciunul in Madrid Icon_santa
dani&florina
dani&florina

Mesaje : 38
Data de inscriere : 06/01/2010
Localizare : Madrid/Sindresti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum